Romania Online

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Romania Online

Welcome to Romania Online – Forum romanesc pentru diaspora romana, discutii, afaceri, emigrare, matrimoniale.

Daca doriti promovarea unui eveniment in comunitatile de romani, va putem publica un mesaj in paginile Romania Online in mod GRATUIT.

Echipa romaniaonline.forum.st cauta persoane interesate sa devina moderatori.




2 participanți

    Românilor le e mai bine în afara ţării

    Admin
    Admin
    Admin
    Admin


    Numarul mesajelor : 80
    Data de inscriere : 07/05/2009
    Varsta : 48

    Românilor le e mai bine în afara ţării Empty Românilor le e mai bine în afara ţării

    Mesaj  Admin Mar Mai 26, 2009 12:18 pm

    Românii cu studii superioare refuză să se întoarcă în ţară. Conform unui studiu întocmit de Institututul pentru Cercetarea Calităţii Vieţii, pentru o treime dintre aceştia, importanţa domeniilor vieţii este mai apropiată de media europeană. În tmp ce o altă treime este nehotărâtă în privinţa revenirii în ţară, 15% dintre românii de peste hotare, sunt decişi să se întoarcă în România. Studiul mai arată că, în cazul emigranţilor, religia şi-a pierdut din însemnătate, iar emigranţii cu studii terţiare acordă o importanţă mult mai mare prietenilor şi timpului liber decât românii rămaşi acasă.
    arabela
    arabela
    Moderator
    Moderator


    Numarul mesajelor : 24
    Data de inscriere : 13/05/2009
    Localizare : NL

    Românilor le e mai bine în afara ţării Empty Re: Românilor le e mai bine în afara ţării

    Mesaj  arabela Mar Iun 09, 2009 12:57 pm

    Cred ca e normal ca oamenii sa ramana acolo unde se simt cel mai bine. Prin urmare si eu am ales sa nu ma mai intorc.

      Data/ora curentă este: Joi Sept 19, 2024 4:02 am